Reklam
Reklam

PANDEMİ’NİN EN BÜYÜK MAĞDURLARI SERVİSÇİLER OLDU

Corona Virüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmesi ve 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında da okulların açılmasının ertelenmesi nedeniyle okullara ulaşımda servis hizmeti veren esnaf büyük maddi kayıplara uğradı.

23404
PANDEMİ’NİN EN BÜYÜK MAĞDURLARI SERVİSÇİLER OLDU

Corona Virüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmesi ve 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında da okulların açılmasının ertelenmesi nedeniyle okullara ulaşımda servis hizmeti veren esnaf büyük maddi kayıplara uğradı. Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir servis hizmeti veren esnaf kesiminin Pandemi sürecinde maddi çıkmaza düştüğüne dikkat çekerek, “Bizim devletten servisçi esnafı için isteğimiz faizsiz uzun vadeli kredidir” dedi.

Türkiye’de ilk Corona Virüs vakasının görülmesinin hemen adından virüsün yayılabileceği ve insanların toplu halde buluna bileceği tüm alanlar Sağlık Bakanlığı’nın Tavsiyesi ve İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda cafe, lokanta, AVM’ ler geçici süre ile kapatılırken ilköğretim ve orta öğretim ile yüksek öğretim kurumlarında eğitim öğretim e ara verildi. Bu durum birçok esnafın çok zor günler geçirmesine neden olurken, esnaf zor durumda kaldı.

Yeni normalleşme sürecinde yasak ve kısıtlamaların kaldırılması ile okullar hariç diğer iş kolları yavaş yavaş açıldı ve hizmet vermeye başladı.  Ancak 18 milyon’dan fazla öğrencinin yer aldığı eğitim sisteminde kısıtlama ve yasaklar devam etti.  Yeni normalleşme sürecinde yasak ve kısıtlama getirilen tüm sektörlerin açıldığını ve hizmet vermeye başladığını, ama okul servisi ve öğrenci taşıma işi yapan esnafın hala bekleyişinin sürdüğünü kaydeden Başkan Mehmet Ali Demir, “Servisçi esnafı okulların kapalı olmasından ötürü hala hizmet veremiyor. Şu an en büyük sıkıntı servisçilerde. 2019-2020 eğitim yılında servisçi esnafı okulların kapanması nedeni ile 60 günden fazla iş yapamadılar ve eğitim sezonu kapandı. Servisçi esnafının bu sıkıntılarını hem iktidar, hem de muhalefet partisi Çanakkale Milletvekillerine anlattık. Sorunları dosya haline getirip tüm milletvekillerine verdim. Soruna gelecek olursam servisçi esnafı sıkıntılı, çünkü iş yapamıyor. Ödenecek kredileri var,  servisçilerin bu krediler ertelendi, ama onun da ödeme zamanı geliyor. Okulların 31 Ağustos’ ta açılacağı söylenmişti son açıklamada 21 Eylül’e açılacak dendi. Bu arada 21 Eylülde de okulların açılacağı şüpheli. Servis araçlarının trafik sigorta ödemesi var,  kasko ödemesi var, muayeneleri için ödenmesi gereken paralar var, ödenmesi gereken bandrol paraları var. Bu kalemlerin hepsinin ödenmesi lazım ki servisçi esnafımız çalışabilsin. Bizim devletten servisçi esnafı için isteğimiz faizsiz uzun vadeli kredi” dedi.

“ESNAFIMIZ BORÇLARINI ANCAK FAİZSİZ KREDİ İLE ÖDEYEBİLİR”
Kredi için adım attıklarını belirten Demir, “Bunun için her yere başvurumuzu yaptık. Esnafımız borçlarını ancak faizsiz kredi ile ödeyebilir. Bu faizsiz kredi servisçi esnafının ayakta durması için şart. Bu sorun tüm Türkiye’ de var. Biz tüm oda başkanları olarak Türkiye genelinde servisçilerin sorunlarını çözmek için uğraşıyoruz. Ben Çanakkale Belediyesi’ne de dilekçe yazdım servisçi esnafı  için. Servisçiler belediyeye güzergah izin ödemelerini ve uygunluk ödemelerini Pandemi dolayısı ile iş yapamadıklarından dolayı 2020 yılında ve 2021 yılında alınmasın diye. Umarım bu isteğimiz kabul edilir ve zaten çok zor durumda olan servisçilerimiz birde bu ödemeleri yapamaz” diye konuştu.

Özel Haber: Ogün İnal
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.