“Tüketerek değil, üreterek büyümek önemli”

Ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda tecrübesi ve uzmanlığı ile marka olmuş kişilerin katılımı ile belli aralıklarla düzenlenen 'ÇTSO Söyleşileri-III'  Ekonomist Prof. Dr. Asaf Savaş Akat tarafından verilen konferans ile devam etti.

7028
“Tüketerek değil, üreterek büyümek önemli”


24 Mart 2018 Cumartesi günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen konferansa, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı T. Selçuk Semizoğlu, ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gün, Sayman Üye Mustafa Kansu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Çetin, Emin Bacak, Murat Aydoğdu ve Genel Sekreter Sema Sandal ile çok sayıda sektör temsilcisi katılım sağladı.
“EKONOMİK KRİZLER İÇİN KESİN KONUŞMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”
1943 Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Akat konuşmasına,  “Küreselleşme ve Sosyal Adalet”, “Türkiye Ekonomisi Makro Analiz” ve “Dünya Ekonomisi Makro Analiz” Küreselleşme ve Sosyal Adalet Sistemin Görünümü hakkındaki yorumlarıyla başladı. “Küresel ekonominin olmazsa olmazı tüketerek değil üreterek büyümektir. Kamu harcamalarını azaltarak özel sektörü besleyen ekonomiler önümüzdeki dönemde parlayacaktır. Ekonomik kriz her yerde olabiliyor. Sadece ülkemizde değil en olmayacak dediğimiz ABD’de oluyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük krizi 2008’de yaşanmıştır. Amerika Merkez Bankası FED 1913 yılında kurulmuştur. Kuruluş yılından 2008 Temmuz ayına kadar 95 yılda toplam 900 Milyar Dolar para basmıştır. Sonraki 6 ayda ise 2 Trilyon Dolar, bir sonraki 6 ayda yine 2 Trilyon Dolar para basmıştır. Bu yüzden ekonomik krizler için kesin konuşmak ve tahminde bulunmak mümkün değildir. Ama birileri de bir şeyler duymayı istiyor işte o bir şeyleri söylemek için biz iktisatçılar varız” dedi. 
“TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ BİR EKONOMİ TABİRİ YAPMAK ÇOK DA YANLIŞ OLMAZ ”
Prof Akat, “Ülkemizde inşaat sektörünün Milli Gelirdeki payı yüzde 8,5’  bu riskli bir oran. Bu haliyle devam ederse Amerika’da olduğu gibi bir Mortgage krizine benzer bir kriz bize de vurabilir. İnşaat firmalarının banka kredilerinin dönüşü şu anda piyasalar için tehlike arz ediyor. Arz talebi şu an için geçmiş durumda. Ama yine de ciddi şekilde konut satışları da bir yandan devam ediyor” ifadelerine yer verdi.
Prof.Dr. Asaf Savaş Akat 2,5 saat süren bilgilendirme sunumunun ardından soru cevap kısmında katılımcılar tarafından yöneltilen soruları cevapladı. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu tarafından günün anısına verilen hediyenin ardından Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleriyle toplu fotoğraf çekimi ile konferans sona erdi.  

 


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #TÜKENMEK
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.