Reklam
Reklam

“Yapılan testlerin yüzde 90’ı negatif çıktı”

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı dün basın toplantısı düzenledi.

293
“Yapılan testlerin yüzde 90’ı negatif çıktı”

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı dün basın toplantısı düzenledi. İlde Corona Virüs salgını ile ilgili alınan sağlık önlemleri konusunda bilgiler veren Taşçı yapılan testlerin yüzde 90’ının negatif çıktığını ifade etti.

Bir aile hekiminin Corona Virüs şüphesiyle tedavi gördüğünü diğer sağlık çalışanların da sorun olmadığını ifade eden Taşçı “Yapılan testlerin yüzde 90’ını negatif çıktı. Her türlü önlemi aldık. Çanakkale’de virüsten dolayı ölüm gerçekleşmedi. Lütfen evden çıkmayın” dedi. Taşçı Çanakkale Merkez’de iki tane Pandemi Hastanesi’nin ilan edildiğini belirterek, “Birisi üniversitemizin bir bölümü olan A bloğun tamamı,  Bütün tetkiklerimizi veya takiplerimizi burada yapacağız. Bir de Çan ilçesinde, Yenice ve Biga bölgesinin ortasında olduğu için, orayı değerlendirdik ve orada ekiplerimiz hazır bir şekilde iş ve işlemlerini yürütmektedir” dedi.

“CORONAVİRÜS TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE GÖRÜLÜYOR”
Taşçı toplantıda yaptığı açıklamada “ Bildiğiniz gibi dünyanın 190’ının üzerinde ülkesinde görünen, salgın halde olan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün “Pandemi”  olarak ilan ettiği Corona Virüs vakasında ciddi tedbirler alıyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız ve sayın bakanımıza bu alınan tedbirlerin hassasiyetinden dolayı minnettarım. Bu hassas dönemde gerçekten biz kurumlar ve vatandaş olarak birlik, beraberlik içinde olduğumuzu görüyoruz. Sık sorulduğu için söylüyorum bunu. Sayın bakanımız ifade ettiği gibi ifade edeceğim. “Türkiye’de her tarafta görüldü” diyor. Görülmüştür. Bizden bir rakam yada sayı beklemeyin. Bunu da sormanızın gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bizde şuanda bununla ilgili tedbir ve koordinasyonu sağlamış bulunmaktayız. İlimizde iki tane Pandemi Hastanesi” ilan ettik. Birisi üniversitemizin bir bölümü olan A bloğun tamamı şu anda Pandemi Hastanesi oldu. Bütün tetkiklerimizi veya takiplerimizi burada yapacağız. Bir de Çan ilçesinde, Yenice ve Biga bölgesinin ortasında olduğu için, orayı değerlendirdik ve orada ekiplerimiz hazır bir şekilde iş ve işlemlerini yürütmektedir. Buraları belirlememizin en önemli sebeplerinden bir tanesi Mehmet Akif’in diğer hastalarımızı karşılaması ve Corona veya bu Pandemi kapsamında değerlendirilmeyecek hastalarımızın sağlık hizmetlerinin Mehmet Akif’te sürdürülebilmesi ve diğer işlemlerinde ÇOMÜ Uygulama Araştırma Hastanesi’nden yürütülmesi içindir. Farklı bir sebep yok. Ayrıca üniversite hastanemizin binasının korunağı, girişi, çıkışı daha kontrollü olabildiği için dışarıya olan bulaşıcılığı da azaltmak için bunu yaptık. Şu an üniversitemizin kendi personeli yeterli olmadığı noktada biz hem Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, hem diğer sağlık kuruluşlarımızdan buraya takviye edeceğimizden emin olabilirsiniz. Çok şükür ciddi anlamda bir sıkıntımız yok. Bizim ne kişisel korunma ekipmanlarımızda, nede hizmet vereceğimiz herhangi bir malzemede eksikliğimiz yok. Yeteri kadar da stokumuz var. Yani sağlık anlamında bir sıkıntımız olmadığını hepinizi beyan etmek istiyorum.”dedi.

“65 YAŞ VE ÜZERİNİ HASTALIKTAN KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Taşçı 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasının nedeninin bu yaş gruplarının bünyelerinin Corona Virüs’ e karşı çok daha zayıf olmaları olduğunu belirterek,  “Söylediğim gibi hassasiyetlerimiz var. Bu hassasiyetlerimiz var. Bu hassasiyetler çevresinde sizinde bu hassasiyetlere önem vermenizi istiyoruz. Farklı yorumlar oluşturabilecek fotoğraflar ya da paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiğini ısrarla ifade etmiştim. Yine aynı ifadeyi tekrarlıyorum. Ayrıca 65 yaş üstü bütün vatandaşlarımıza saygımız, hürmetimiz sonsuz. Onlar büyüklerimiz, ağabeylerimiz, atalarımız veya dedelerimiz, ninelerimiz. Biz bunları hasta diye evden çıkmayın demedik, bunlar bizim başımızın tacı. Daha hassas bir vücuda sahip olduklarından, bu insanların korumak için biz onların dışarı çıkmamasını istedik. Sakın yanlış anlaşılmasın. Bizim bütün insanlarımız çok değerli ama 65 yaş üstü daha hassas. Bu virüse karşı daha duyarlı oldukları için onların dışarıya çıkmamasını istiyoruz. Biz bakanlığımızın ve bütün bakanlıklarımızın talimatlarına birebir uyarsak beklenenin çok çok altında hasta sayılarıyla, çok çok altlarda vakalarımızla karşılaşacağımıza emin olabilirsiniz” dedi. 

“SAĞLIK PERSONELLERİ VAR GÜÇLERİ İLE MÜCADELE EDİYORLAR”
Corona Virüs vakalarına karşı tüm sağlık personelinin var güçleri ile mücadele ettiklerinin altını çizen Taşçı, Çanakkale’de gözlem altında tutulan hastalarında olduğunu belirterek,“Bütün sağlık personelimizin bununla mücadele ediyor. Sayı olarak ayıramayız. Aile hekimi, aile hekimi düzeyinde, sağlık ev ebesi, yaşlıların enjeksiyonu için ve diğer işlemler için onlar görevde. Hastamız evde olduğu zaman öncelikle aile hekimimiz gidip bakıyor. Şimdi mücadele dediğiniz zaman hepsi mücadele ediyor. Onun için böyle bir ayrım yapmamız doğru değil. Ebemizden, profesörümüze kadar bütün sağlık çalışanımıza teşekkür ediyorum. Gözlem altında tuttuğumuz sayılarımız oluyor. Ama bunların pozitif veya negatifliğini konuşacaksak, çoğunluğu negatif. Yüzde 90’a yakını negatif çıkıyor. Çin’den bir ilaç gelmedi. Bunların dağlımı bakanlığımız tarafından yapılıyor ve il il gönderiliyor. Cumhurbaşkanlığımız genelge yayınladı. Evine gitmek istemeyenler için onlara barındırma yeri  planlıyoruz. Bu talebe bağlı zorla ayıracağız diye bir şey yok. Talep ederse bu şekilde değerlendireceğiz. Testi pozitif olup Corona’dann Çanakkale’de şu anda ölen yok. Rehberimiz bugün yenilendi. Testi pozitif olmayanlar o şekilde gömülmeyecek. Tamamen önlem amaçlı. Camilerimiz neden kapalı? Yan yana durmamak için. Cenaze namazı kılınırken lütfen aralıklı durun diyoruz. Sosyalleşme ne kadar azalırsa  bulaşma o kadar düşük olduğu için yapıyoruz. Cenaze namazları ve gömme işlemleri de bu şekilde tedbirli olmak zorunda. Olaya bütün bakınız lütfen.  Solunum cihazları konusunda şuanda 50 binde sıkıntı yok. Çok net söylüyorum. Bir ile bir haftada yağacak yağmur yavaş yavaş yağarsa hiçbir sorun olmuyor. Ama aynı yağmur bir saatte yağarsa bütün alt yapı ve üst yapı çöker. Bu örneğe dikkat etmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.

“SOSYALLEŞME ORANIMIZI DÜŞÜRÜRSEK BU İŞ BİTMİŞ OLACAK”
Taşçı açıklamasında vatandaşların evde kalmalarının salgının sonunu getireceğine inandığını da ifade ederek, “Biz sokağa çıkmadığımız sosyalleşmeyi en aza indirdiğimiz sürece bilimsel çalışma ile elde edilmiş bir örnek vererek anlatayım. Bir kişi 2.5 kişiye Corona Virüs bulaştırırsa 30 gün sonra 406 kişiye bulaştırmış oluyor. Eğer o bir kişi  1.25 kişiye bulaştırırsa 30 günde 15 kişiye virüs bulaştırmış oluyor. Eğer o bir kişi 0.6 kişiye virüs bulaştırırsa 30 günde 2.5 kişiye bulaştırmış oluyor. Aradaki farkı görebiliyor musunuz?  406 kişiden 2.5 kişiye düşüyor vaka sayısı. Bizim “Evde Kalın” dediğimiz sloganın anlamı bu. Yoksa evde oturun başka anlama gelmiyor. Bunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Lütfen herkes sosyalleşme oranının en aza düşürsün. Allah rızası için sosyalleşme oranının düşürün. Evde kalıp sosyalleşme oranının düşürürsek, bunu başarabilirsek bu iş bitmiş olarak. Emin olun biz bunu ülke olarak başarabilecek güçteyiz. Sağlık Bakanımızın da ifadesi ile, virüs alınan tedbirlerden daha  güçlü değildir” dedi.

“BİR AİLE HEKİMİMİZ GÖZETİM ALTINDA”
Taşçı Çanakkale’ de bir aile hekimin Corona Virüs süphesi ile gözetim altında tutulduğu bilgisini de vererek 1 Sağlık personelimizde olası Corona Virüs  vakamız var. Aile hekimi olan sağlık personelimiz gözetim altında. Ancak sağlık personelimizin pozitif bir test sonucu yok. Yurtdışından gelen vatandaşlarımızın 14 günlük ev karantinasına uymaları için elimizden geleni yapıyoruz. Yurtdışından gelen tüm vatandaşların isim listesi ve adresleri bize geliyor. Bize gelen listedeki vatandaşlarımızı arıyoruz. Eğer vatandaşlarımızı ikametlerinde bulamazsan kolluk kuvvetlerinden destek istiyoruz ve vatandaşlarımıza 14 günlük karantina süresinde evden çıkmamaları konusunda gereken uyarıyı yapıyoruz.  İlk Umreden gelen vatandaşlarımızın karantina süresi doldu. İlk guruptan sonra gelen umrecilere de yine 14 günlük ev karantinası uyguluyoruz. Tüm yurtdışı ve umreden gelenlerin listesi bizde ve kontrollerimizi de yapıyoruz ancak 14 günlük ev karantinasını bozan olurda, ihbarda olursa kolluk kuvvetlerinin yardımı ile bu vatandaşlarımızı evlerinde izole etmeye çalışıyoruz” dedi.

“KEPEZ EVDE KALMIYOR “
Taşçı “Evde Kal” sloganına uymayan Kepezlileri de uyararak bu konuda belediye vasıtası ile anons yaptırdığını ifade ederek, “ Kepez’ de özel bir uygulama istemedim. Kepez beldemizde yoğun derecede evden çıkmalar var. Bu konuda Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan ile görüşerek belediye hoparlörlerinden anons yapılmasını istedim. Sağ olsunlar Kepezlilerin dışarıya çıkmaması ve evde kalmaları ile ilgili anonsta yapılarak vatandaşlarımız bir kez daha uyarılmış oldu” diye konuştu.

“VAKALARA UYGULAYABİLECEĞİMİZ KADAR TEST KİTİMİZ VAR”
Basın mensupların sorularını da yanıtlayan Taşçı Corona Virüs tespit kitlerinin ellerinde mevcut ve yeterli olduğunu dilde getirerek, “Yeteri kadar test kitimiz var. En çok bu konu gündeme geliyor. Dün yine ilave test kitlerimiz geldi. Test kiti ile ilgili bir sıkıntımız yok” dedi.

“PANDEMİ HASTANESİNİ VİRÜSÜN YAYILMASINI KARŞI ÖNLEM İÇİN DEVREYE ALDIK “
Taşçı ÇOMÜ Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesinin A Bloğunun “ Pandemi” hastanesine çevrilmesindeki amacın virüs şüphelisi hastalar ile normal hastaları birbirinden ayırmak olduğunu belirterek, ” Çanakkale’ de üniversite hastanesinin bir bölümünü Pandemi hastanesi yapmamızın nedeni her Corona Virüs şüphelisi hastalar ile normal hastaları birbirinden ayırarak Corona Virüs’ün yayılmasını önlemek tedbir almak. Buradaki hedef normal hastaları korumak, Corona Virüs şüphelisi hastaları da izole etmek. Pandemi hastanesi yaptığımız ÇOMÜ hastanesinde giriş çıkışları çok daha kontrollü yapabileceğiz, dışarıdan girişi azaltabileceğiz, olası bir Coronavirüs vakası olduğunda da Pandemi hastanesinden dışarı bu virüsün bulaşmamasını sağlamak. Bütün hedefimiz budur” dedi.

“İLAÇLAR HEP UÇAKLA GELİYORDU”
Basın mensuplarının Sağlık Bakanlığı tarafından 40 il’ e ilaç gönderildiği, bu iller arasında Çanakkale’ nin de olduğu konusu ile ilgili soruyu da “Uçakla ilaç geliyor, uçakla ilaçlarımız hep geliyor. İhtiyaç olduğunda da yine gelecek. Bu bugünde olacak yarında, Pandemi olsa da olacak olmasa da.  İhtiyaç duyduğumuz  ve eczanelerde bulunmayan sınırlı ve kontrollü sağlık bakanlığı onaylı özel ilaçlar var, bu ilaçlar da geliyor “ cümleleri ile cevapladı. 

Ogün İnal
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.