Reklam
Reklam

ÇANAKKALE’DE ÖRNEK PROJE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural göreve gelir gelmez kurduğu Bilim ve Danışma Kurulu ile birlikte çok önemli ve çok anlamlı sosyal bir projeye imza attı.

194
ÇANAKKALE’DE ÖRNEK PROJE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural göreve gelir gelmez kurduğu Bilim ve Danışma Kurulu ile birlikte çok önemli ve çok anlamlı sosyal bir projeye imza attı. Ural, Corona Virüs tedbirleri nedeni ile kapanan işyerlerinde çalışan ve işsiz kalan, ayrıca geçimlerini günlük olarak elde eden ancak “Evde Kal” sloganı ile evlerinden çıkamayarak günlük kazançlarını sağlayamayan Çanakkalelilerin yardımına koşmak için “Askıda Gıda “ projesini başlattı.

Bu hafta sonu Bilim ve Danışma kurlu üyeleri tarafından oluşturulan projeyi kısa bir süre önce sosyal medya hesaplarında paylaştıklarını ve projeye ilginin yoğun olduğunu ifade eden Ural,  “Ana teması yurttaşların, yurttaşlara yardım etmesi olan projenin uygulanması için Çanakkale’ de pilot bir mahalle belirledikleri söyledi. Projede, yardım listesinde bulunan malzemelerin ve fiyatların sosyal medya hesaplarından ilan edildiğinin de altını çizen Ural, “Yardıma ihtiyacı olan ihtiyaç sahiplerini belirledikten sonra, hangi malzemelere ihtiyacı olduklarının da tespit ediyoruz. Hazırlanan yardımları CHP Gençlik kolları üyelerimiz belirlenen adreslere götürüp teslim ediyor” dedi. Ural  “Askıda Gıda “ Projesinin Çanakkale merkezle sınırlı kalmayıp, Çanakkale’nin ilçelerine, hatta tüm Türkiye’ de hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bilim ve Danışma Kurulu ile “Askıda Gıda” Projesini geliştirdik”
“Biz Cumhuriyet Halk Partisi İl yönetimine ve il başkanlığına talip olurken çok önemli bir konu üzerinde durduk. Biz siyaseti, mevcut var olan anlayışla değil, bir bilim ve danışma kurulu kurarak, alınacak kararları danışarak yapacağız. Bu Bilim ve Danışma Kurulu ile bugüne kadarki yapılan eksik, hata ve noksanların iyi yönlerini alacağız, kötü yönlerini bir kenarda tutacağız. Daha iyi bir siyaset ile Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımak için mücadele edeceğiz.  CHP İl Başkanlığı görevine geleli daha bir ay olmadı ve hemen bir “Bilim ve Danışma Kurulu” kurma  yetkisini yönetim kurulundan aldık ve ile başladık. Ama 10 gün kadar önce Corona Virüs’ün Türkiye’ de de görülmesi ve hızlıca yayılmaya başlaması ile, biz bilim ve danışma Kurulunu tam oluşturmadan bile ortaya çıktı ki, biz Corona Virüs ile ilgili hızlı bir proje geliştirmemiz gerekiyordu. Bu düşünce nereden çıktı? CHP İl Başkanı olmam ile birlikte benim hiç tanımadığım, onların da beni tanımadığı insanlar sosyal medyadan ve telefonumdan bana ulaştılar. Benim de bir özelliğim var. Gün içinde cevaplayamadığım telefonları akşam geri dönerek cevaplıyorum. Baştan bana ulaşan maddi yardım isteklerini kendim karşılamaya çalıştım. Ama baktım ki yardım isteyenlerin, maddi yardıma ihtiyacı olanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durumda bu yardım konusunda tek başıma bir şey yapamayacağımı anladım. Toplumsal sorunları yakalayıp, sorunlara genel çözümler üretmek zorunda olduğumuzu anladım. Bilim ve Danışma Kurulunu oluşturduğumuz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki Profesör arkadaşlarıma konuyu ve durumu anlattım, Corona Virüs sebebi ile de maddi yardıma ihtiyacı olan insanların ailelerin sayısının arttığını söyledim. Bilim ve Danışma Kurulunu oluşturduğumuz hocalarımız hızlıca, hafta sonunda hızlı bir çalışma ile “Askıda Gıda” adı verilen projeyi geliştirdik. 

“Proje Ana Teması yurttaştan, yurttaşa yardım”
“Askıda Gıda” Projesinin özelliği tamamen yurttaştan, yurttaşa yardım. Biz CHP Olarak Bu projenin neresindeyiz. Biz CHP Çanakkale İl Örgütü olarak bu projenin sahibiyiz. Bu sosyal projenin sonuna kadar arkasındayız. Bu projede para ile ilgili hiçbir temas yok. “Askıda Gıda” Projesi’nde bir pilot mahalle belirledik. Bu pilot mahalleyi belirlerken de amacımız “Evde Kal” çağrısı ile insanlar evlerinde kalıyor. Ama evde kal demek kolay, günlük kazanç ile yaşamlarını sürdüren insanlar bu süreçte iş yapamadıkları için en fazla mağdur olan ve evlerine ekmek götüremeyen kesim oldu. Biz de pilot mahallemizi bu gözlem ve tespit doğrultusunda belirledik. Bu çalışma ile kayıtlarımıza 400 civarında talep geldi. Bu talebi nasıl karşılayacağız. Para toplayarak, gıda yardımı yapmamız mümkün değil. Biz vatandaşlık bilgisi okuduk. Yurttaşlık bize ne diyordu? Yurttaşın sorumluluklarını, yurttaşın devlete, devletinde yurttaşa sorumlulukları ile yurttaşın yurttaşa sorumluluklarını öğretiyordu. Ama maalesef geçtiğimiz süreçte bu bilgiler unutuldu. Ama Corona Virüs ne dedi? “Paranızın olması meseleyi çözmez, aklınızın çok çalışması meseleyi çözmez.” Corona Virüs tüm dünya ülkelerini etkiledi. Ekonomisi güçlü olan ülkeler Corona Virüs nedeni ile zor duruma düşen iş yapamayan ve bu süreçte gelir elde edemeyen vatandaşlarına, ellerindeki fonlar ile yardım yapabiliyor. Bugün Amerika’da Corona Virüs’ ten etkilenen her kişiye ciddi miktarda maddi destek sağlanıyor. Bizim ülkemizde ekonomimizi de düşündüğümüzde böyle bir imkanımız yok. İşte burada yurttaşın, yurttaşa sorumluluğu başlıyor. Artık bu toplumun kendi geleceğini belirleye bilmesi için biat eden toplum değil, kendi kendine aklını işleterek, bilimi işleterek, yeni bir anlayış ile, yeni bir siyaset ile, herkesi bilinçlendirerek ve gerçekten paylaşarak çözüm üretmesi gerektiğine inanıyoruz.”

GELEN YARDIMLARI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YÖNLENDİRMEK BİZİ MUTLU EDİYOR”
“Askıda Gıda “Projemiz başladı. Bilim ve Danışma Kurulu ile birlikte Biz projeyi ürettik, projeyi yazdık. Projede gelen paranın bizim ile hiçbir ilgisi yok. Dün akşam projeyi saat 24.00 gibi sosyal medyada açıkladık ve bu sabah üniversiteden bir arkadaşımın, Ankara’dan projeye para gönderdiğini gördük. Arkadaşım, projeye para gönderdiği makbuzu da bana gönderdi ve benim gözlerim yaşardı. Düşünün Ankara’dan bir vatandaşımız Çanakkale’ de bizim pilot mahalle olarak geçtiğimiz mahallede yaşayan ve yardımı bekleyen bir aileye ekmek göndermiş, pirinç göndermiş, bebeğine çocuk bezi göndermiş. Tabii ki insan huna vesile olduğu için mutlu oluyor. Dolayısıyla bu gönderilen paralar direk temel gıda ve ihtiyaç malzemelerini sağlayan bakkalın hesabına gidiyor. Bakkalın hesabına gelen paranın bir makbuzu da yardım yapanlar tarafından bize gönderildiği için bakkal işletmecisi ile teyitleşiyoruz ve yardım yapılacak kişi ve ailelere tespit ettiğimiz eksikler doğrultusunda yardım malzemelerinin ulaşmasını sağlıyoruz. Bu arada bakkal belirlediğimiz ve sosyal medya hesaplarında ilan ettiğimiz fiyatlar üzerinden bu yardımları bizim belirlediğimiz ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. Projemizde günlük kazanç ile hayatını sürdürmeye çalışan insanlara “Evde Kal“ diyoruz ama ihtiyaç sahibinin evde kalmaya parası yok nasıl olacak. İşte yurttaşın, yurttaşa desteği ile olacak. Bu yardım malzemeleri bizim tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine, yine tespit ettiğimiz malzemeler doğrultusunda hazırlanıyor ve CHP Gençlik Kollarındaki arkadaşlarımız tarafından sosyal mesafe korunarak ve gerekli önlemler alınarak belirlenen adreslere götürüp teslim ediyorlar.  “Askıda Gıda” Projemizin kısa süre önce açıklanmasına rağmen gelen ödemeler var. İyi ve güzel şeyler olacağına inanıyorum. Biz bu projeye bir pilot mahallede başladık. Bu tüm Çanakkale merkeze ve ilçelerimize yayılabilir. Hatta tüm Türkiye “Askıda Gıda” projesini kullanabilir. Bu projenin bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna inanıyorum. Farklı bir bakış olduğuna inanıyorum. Yurttaşın, yurttaşa desteği projesine, devlette destek vererek önünü açması lazım diye düşünüyorum. “ 

Ogün İnal

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.