Reklam
Reklam

"Dayanışmayla bu salgını yeneceğiz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Corona Virüs ileilgili 13 maddelik bir tedbir paketi açıkladı ve 'Dayanışma içinde olacağız, yardımlaşacağız ve bu salgını hep birlikte yeneceğiz' dedi.

126

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Corona Virüs ileilgili 13 maddelik bir tedbir paketi açıkladı ve "Dayanışma içinde olacağız, yardımlaşacağız ve bu salgını hep birlikte yeneceğiz" dedi.
 
"-Ülkemiz tüm dünya gibi salgına karşı amansız bir mücadele veriyor" diyen Kılıçdaroğlu,"Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir.Bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Bu salgını dayanışma içinde hep birlikte yeneceğiz"dedi. CHP Çanakkale MilletvekiliAv. Muharrem Erkek de,"Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'un Covid19 salgınına karşı açıkladığı yaşamsal önemdeki bu öneriler, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin değerlendirilmeli ve uygulamaya geçirilmelidir" dedi.
 
 
Kılıçdaroğlu Corona Virüs ile mücadele önerilerini şöyle sıraladı:
1. 5 Şubat 2009 yılından beri toplanmayan Ekonomik konsey toplanmalı. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Hiç kimse, hiçbir kurum dışlanmamalı.
2. Sağlık personelinin konaklama ihtiyacı giderilmeli.
3. Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli.
4. Askeri hastaneler yeniden açılmalı.
5. Merkezi yönetim ile belediyelerin eşgüdüm içinde çalışılmalarına gayret edilmeli.
a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası'nın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.
b. Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmemeli.
6. Geçici olarak kapatılan işyerlerinde
a. Kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı,
b. Çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalı,
c. İşçilerin kredi kartı ve bank kredileri 3 ay boyunca faizsiz ertelenmeli.
7. Çiftçilerin borçları yapılandırılarak 1 yıl ertelenmeli.
8. Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı.
9. Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanımı için sicil affı çıkarılmalı.
10. Turizm, eğlence, konaklama gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı.
11. Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.
12. Sağlık personeline her ay iki maaş ödeme yapılmalı. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası çıkarılmalı.
13. Kamu ve özel işbirliği ile yapılan taşınmazların ödemeleri 1 yıl süre ile ertelenmeli ve garantiler TL'ye çevrilmeli."


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.