Reklam
Reklam

 Doç. Dr. Şener En Çok Merak Edilen Soruları Yanıtladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, Korana Virüs (Covid-19) ile ilgili akıllara en çok takılan sorulara ilişkin yanıtlar verdi.

327
 Doç. Dr. Şener En Çok Merak Edilen Soruları Yanıtladı


 
Koronavirüs nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Gibi en çok merak edilen sorular net ve basit bir dille cevap verdi.  
 
 Çin’den başlayarak dünyayı saran Koronavirüsü ülkemizde de can almaya başladı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bir çok önlem alınırken vatandaşların virüs ile ilgili en çok merak ettiği sorular da bir bir aaçıklanıyor. Özellikle virüsün bulaşması halinde belirtilerin neler olabileceği yönündeki sorular vatandaşların en çok merak ettiği sorular olmuştu. Türm dünyada olduğu gibi Çanakkale’de de Koronavirüs nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Gibi pek çok soru soruluyor. Çanakkalelilerin sorduğu bu sorulara ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener cevap verdi.
 
Doç. Dr. Şener  “Öncelikle, mevsimsel dönem olması itibariyle alerjik tablolarla karışması da mümkün olan bir klinik tablodan bahsediyoruz. Birbirinden nasıl ayırt edebiliriz? Ateşiniz varsa, boğaz ağrınız varsa, kuru öksürüğünüz varsa ve solunum sıkıntınız varsa, salgın nedeniyle düşünmemiz gereken öncelikle olarak Covid-19’dur. Ama bahar aylarına da geldiğimiz için bu bulguların benzerleri ateş hariç, alerjik, mevsimsel tablolarda da karşımıza çıkar. Covid-19’ddan farklı olarak ateşin olmadığı ve beraberinde hapşırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde yanma-sulanma ve kirpik diplerinde pullanmanın daha belirgin olduğu klinik tablolarda kesinlikle Covid-19’u düşünmenize gerek yok” dedi.
 
Eve Giren Enfeksiyonu Kırmak Önemli
 
Bir diğer akıllara takılan konunun ise evimizin nasıl korunacağı yönünde olduğunu söyleyen Şener, “Öncelikle; ‘Güneş girmeyen eve doktor girer’ atasözümüzü mutlaka aklımızın bir köşesinde tutmamı gerekiyor. Evi düzenli olarak havalandırmak, evin güneş gören kısımlarını mümkün olduğunda arttırmak, eve giriş-çıkışlarda el yıkama ve el dezenfeksiyonuyla, eve dışarıdan gelecek Covid-19 dahil olmak üzere bütün bulaşıcı partikülleri içeriye girişini engellemiş olursunuz. Dışarıda enfeksiyon zincirini kırmak oldukça önemli. Unutmayın ki bu enfeksiyon 1 metreden daha yakın olan temasta ve aynı zamanda cansız yüzeylerden alacağınız solunum yolu sekresyonlarını ağzımıza ve burnumuza götürmekle bulaşıyor. Burada önemli olan nokta; elimizi ağzımıza ve burnumuza götürmemek ve bundan uzak durmak. Ya da etrafta cansız yüzeylerden herhangi birine temas anında; asansör düğmesine bastınız, tırabzana dokundunuz kapının kolunu açtınız, arabaya bindiniz indiniz… Bu dönemlerin hemen hemen hepsinde el dezenfeksiyonu uygulamak gerekir. El dezenfeksiyonunu en önemli metodu, su ve sabunla yapılan uygulamalardır. Su ve sabunla ya da alkolü el dezenfektanlarıyla 20 saniyeni altında olmayacak şekilde elde yapılacak dezenfeksiyon ve temizlik, Covid-19 dahil olmak üzere bütün bulaşıcı partiküllerin elimizde kalmasını engeller.
 
Maske Kullanım Uygulamaları İçin Profesyonel Sağlıkçılara Danışın
 
‘Maske koruyucu mu?’ sorusunun bir diğer akla gelenlerden olduğuna dikkat çeken Şener, “İki tipte maske kullanıyoruz biz sağlık profesyonelleri olarak. Bir tanesi cerrahi maske, diğer N95 dediğimiz solunum yoluyla bulaşan ki Covid-19 dahil olmak üzere bunun geçişini engelleyen maske. Lütfen gereksiz maske kullanmaktan kaçınınız. Sadece maske kullanım uygulamalarını, sağlık profesyonellerine danışarak yapmamız gerekiyor” dedi.
 
Ev Hayvanları Covid-19 Bulaştırmaz
‘Gündelik hayat içerisinde ev hayvanlarından Covid-19 bulaşır mı?’ şeklinde en çok konuşulan sorulardan birine ise Şener şu cümlelerle bilgilendirme yaptı; “Korona Virüs ya da Covid-19 dahil olmak bu ailenin tamamı aslında doğada yaygın olarak özellikle kedilerde bulunan virüslerden bir tanesidir. Bu virüs kedilerde yine üst solunum yolu enfeksiyonu yapar ve doğada yaygın olarak bulunur. Eğer evinizdeki hayvanınızda Korona Virüs enfeksiyonuyla karşı karşıya kaldığınızda bu Covid-19  demek değildir. Çünkü ev hayvanları Covid-19 bulaştırmaz.”
 
Haber Merkezi
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.