“AKP’nin Çanakkale’de oyu yüzde 18, o yüzden agresif”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan parti binasında yaptığı basın toplantısı ile gündemi değerlendirdi.

501
“AKP’nin Çanakkale’de oyu yüzde 18, o yüzden agresif”

CHP'nin 9-10 Mart'ta gerçekleştirdiği 19. Olağanüstü Kurultayı'nda yapılan tüzük değişikliği ile ilgili bilgilendirme yapan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, 2019’a hazır olduklarını söyledi.  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi İsmet Güneşhan ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda AK Parti İl Gençlik Kongresi’nde yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı hedef alan ve Başkan’ın parti ve örgüt içinde herkesle kavgalı olduğunu, ama yarı CHP’li, yarı AKP’li zihniyete sahip kesimler tarafından eleştirilemediğini söyleyen ve sert muhalefet yapılması noktasında “Gerekirse, gereriz” ifadelerini kullanan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a sert çıktı. Güneşhan, “Tehditvari konuşmalara kimse prim vermez. Çanakkale halkı kesinlikle kaosa, kavgaya prim vermez. Kaybeden Çanakkale halkı olmaz, kaybeden AKP ve Bülent Turan zihniyeti olur” şeklinde konuştu. “AKP’nin Çanakkale’de oyu yüzde 18’dir”diyen ve bu yüzden agresifleştiğini söyleyen Güneşhan, “Kaos yaratmaya çalışıyorlar Bizi başka yerlerle, başka illerle karıştırıyorlar. Bu başka illerde geçerli olabilir, ama Çanakkale’de olmaz. AKP’nin oy oranı hızla düşmektedir, çünkü bu siyaset anlayışı doğru bir siyaset anlayışı değildir. Biz de seviyenin yükselmesi için onları daha doğru bir siyaset yapmaya davet ediyoruz” dedi.
“2019’A HAZIRIZ”
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan yaptığı açıklamada, “İl ve ilçe kongrelerimizi tamamladık. Daha sonra 36. büyük adalet ve cesaret kurultayımızı gerçekleştirdik. Geçtiğimiz hafta sonu da 19. olağanüstü tüzük kurultayımızı yaptık. Yapmış olduğumuz bu tüzük kurultayı ile birlikte partimiz artık 2019 yılında yapılacak olan yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine tüm örgütümüz ile birlikte hazır duruma gelmiştir. Yeni tüzüğümüzde, mevcut tüzüğün tamamı yeniden ele alınarak önemli değişiklikler yapıldı. Yeni tüzük 86 maddeden oluşmaktadır. Daha sade daha anlaşılır ve daha demokratik bir tüzük olmuştur. Tüzük şeffaf ve katılımcı bir anlayış ile gerçekleştirilmiştir” dedi.
“GENEL BAŞKAN ADAYI OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ İMZA ORANI YÜZDE 10’DAN YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR”
“Çanakkale il örgütü olarak, düzenlenen danışma kurulu toplantılarında, Belediye başkanlarımız, İl genel meclis üyelerimiz, örgütlerimizin görüş ve önerileri alınarak hazırladığımız taslak tüzük önerisi Genel merkezimize iletilmiştir” diyen Güneşhan, “Genel merkezimiz tüm illerden gelen bu değerlendirme ve önerileri dikkate alarak bir taslak tüzük hazırladı ve bu taslak tüzüğü tüm örgütlerimize ve kurultay delegelerimize gönderdi.  Tüzük hazırlama Komisyonu bu taslak tüzüğü, milletvekillerimiz, parti Meclisi üyelerimiz ve yüksek disiplin kurulu üyeleri değerlendirmiştir. Ardından il başkanları ile yaklaşık 8 saat süren bir toplantı sonucu taslak tüzük yeniden revize edildi ve örgütlere gönderildi. Çanakkale il örgütü olarak yeniden il danışma kurulunda taslak tüzüğü görüştük. Ankara’da tüzük hazırlama komisyonu ile birlikte yeniden bir araya gelip yaklaşık 11 saat süren bir çalışmanın sonucunda tüzük taslağına yeniden oluşturduk. İki gün süren tüzük kurultayı neticesinde tüzüğe son şeklini verdik. Yaratılmak istenen algının aksine, tüzük çalışmaları kapalı kapılar arkasında değil, şeffaf ve tüm üyelerin katılımı ve önerileri dikkate alınarak gerçekleşmiştir.  Genel başkan adayı olabilmek için gerekli imza oranı yüzde10’dan yüzde 5’e düşürülmüştür. Bu oran daha önce yüzde20 idi. Yine örgütlerimizden gelen talep doğrultusunda Parti Meclisi adaylığı için en az on kurultay delegesinin imzası şartı yeni tüzükte yer almaktadır. Yeni tüzük ile birlikte örgütlerimiz daha da güçlenmiştir. İl ve ilçe Başkanlıklarımızın bulundukları il ve ilçe de örgütü yönetici hükmü tüzükte özel olarak vurgulanmıştır biz Cumhuriyet halk Partisi olarak güçlü örgütlerle Türkiye’de iktidara gelmeyi hedefliyoruz.  Yeni tüzükte milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin yüzde 85 ön seçim şartı korunmuştur. Hatta ilk taslak Metin’de bir milletvekili çıkarılan illerin ön seçim dışında tutulması önerilmiş olmasına rağmen örgütlerden gelen itiraz sonucunda kurultaya sunulan metinden çıkartılmıştır. Yine hangi seçim çevresinde hangi yöntem ile seçim yapılacağı örgütlerimizin görüşü alınarak parti meclisinden karar alınması gerekliliği açık bir şekilde belirtilmiştir. Örgütümüzün görüşü alınmadan nasıl bir yöntemle seçim yapılacağını parti meclisi belirlemeyecektir. Cumhurbaşkanı adayının belirlenme yöntemi de ilk kez parti tüzüğüne girmiştir. Cumhurbaşkanı adaylığının seçmen yoklaması, ön seçim, aday yoklaması ve merkez yoklaması yöntemlerinden hangileri veya hangisi ile  yapılabileceğine parti meclisinin karar vereceği kaydedildi” ifadelerini kullandı.
“ENERJİMİZİ SEÇİM ÇALIŞMALARINA VERECEĞİZ”
CHP’nin gençlere önem veren bir parti olduğunu ve partide gençlik kotasının yüzde 10’dan 20’ye çıkarıldığını söyleyen İl Başkanı Güneşhan, “Yine yeni tüzükte MYK üyeleri genel başkan tarafından parti meclisi üyeleri arasından atanacaktır. Ancak parti meclisi üyeleri çalışmalarından memnun kalmadığı MYK üyelerini üçte iki çoğunlukla görevden alabilecektir. Yeni tüzükte ilk defa eski genel başkanlar, eski meclis başkanlığı ve genel başkanın belirleyeceği isimlerden oluşan bir etik kurulu oluşturulacaktır kurulan bu etik kurulu partinin ilkelerini belirleyecektir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde artık tüzük kurultayı ile birlikte parti çalışmaları tamamlanmıştır. Bundan sonra 2019’da yapılacak olan seçimlere odaklanıp,  tüm enerjimizi seçim çalışmalarına vererek, demokratik çağdaş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin yeniden yapılandırılmasını sağlayarak tek adam rejimine son vereceğiz” dedi.
“ŞEKER FABRİKALARI HALKIMIZINDIR VE ASLA SATILAMAZ”
Güneşhan son zamanlarda şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili gelinen süreçte CHP olarak pancar üreticilerinin yanında olduklarını söyledi. “Cumhuriyet halk Partisi olarak ülkemizin gıda güvenliğini tehdit eden şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı pancar üreticilerinin ve fabrika işçilerinin yanında mücadele ediyoruz” diyen Güneşhan, “Şeker fabrikaları halkımızındır ve asla satılamaz. Genç cumhuriyetin kıt kaynakları ile kurduğu bu değerli işletmeler iktidarın anlık rant hesaplarına kurban edilmek isteniyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi değil, kooperatiflerimizin bu fabrikaların yönetimi ve mülkiyetinde pay alması bu kritik sektörün başarılı seyrine devam etmesi için atılması gereken birinci adımdır. Cumhuriyetin ilk yıllarında kooperatifçilik Türkiye içinde kalkınmanın itici gücü oldu. Bugün özelleştirilmek istenen 14 adet şeker fabrikası 2.500.000 insana iş ve aş sağlamakta ve 1575 köyden pancar alımı yapmaktadır. Bu fabrikalar için 47.758 çiftçi toplam 1,25 milyon dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirmekte ve 4000’nin üzerinde çalışanla 7.000.000  ton şeker pancarı işlenmektedir. AKP Genel başkanı MYK toplantısında ‘’ Şeker fabrikaları devletin sırtında yük ve zarar ediyor o nedenle özelleştiriyoruz’’ demişti. Devletin resmi rakamlarına göre şeker fabrikalarının 2016 yılı zararı 76.000.000 liradır. Oysa aynı yıl kaçak saray 650.000.000 TL ve 1.650.000.000 TL örtülü ödenek harcaması yapmıştır. Sarayın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanmaktadır. 2017 de pancar üretimi bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 19.500.000 tona ulaştı ve şeker kanunu uygulanmaya girdiği 2002 yılından bu yana en yüksek üretim gerçekleşti. AB ülkeleri şeker pancarı ve beyaz şekere verdiği destek Türkiye’nin 14 katıdır. Şekerpancarı tarımı çiftçiyi köyde tutan en önemli araçlardan biridir ve özelleştirme karar neticesi 10 milyon insanımız eliyle yaratılan 3 milyar dolarlık katma değer ve istihdam gücünden vazgeçilmiş olacaktır. Pancar tarımı yok olacak, pancardan geçimini sağlayan 2.500.000 insan işsiz kalacak, özelleştirmenin sonucunda sağlığa aykırı olduğu bildirilen nişasta bazlı şekerin iç üretimde pancar şekerinin yerini alacaktır. Bu nedenle şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin iktisadi yönden ve halk sağlığı yönünden elle tutulur bir yanı yoktur. Aynı politikalar sonucunda Tekel kapandı, 300 bin çiftçi olumsuz etkilendi,  fabrikalar yok oldu. Sümerbank kapandı, tekstilde dışa bağımlılık arttı. SEKA kapandı, Türkiye de kağıt üretilmez oldu. Köyler boşaldı ve tarımsal üretim çok azaldı” dedi.
“TEHDİTVARİ KONUŞMALARA KİMSE PRİM VERMEZ”
Partisinin Gençlik Kolları Kongresi’ne katılan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın belediye başkanı ve CHP ile ilgili söylediği sözleri de eleştiren Güneşhan, “Bu lafları kabul etmek mümkün değildir. Çanakkale Barış’ın kentidir. Çanakkale halkı kesinlikle kaosa, kavgaya prim vermez. Bunu hala anlayabilmiş değiller. Çanakkale’de eğer siyaseten iş yapmak istiyorsanız, barışı ve hoşgörüyü savunmak zorundasınız. Bunları savunmayıp, ‘Bundan sonra daha da serti olacak. Olacakları göreceksiniz gibi tehditvari konuşmalarla Çanakkale halkı kesinlikle yılmaz. Bu tür düşüncelere de kesinlikle prim vermez, Çanakkale halkı birlik ve beraberlik içerisindedir. Belediye Başkanımızın kimseyle kavgası yoktur. Bütün partilerle ilişkiler medeni çerçevelerle sürmektedir. Hatta bildiğiniz gibi geçtiğimiz dönemde de sert mücadele verdiğimiz, farklı görüşlerde olduğumuz, istifa eden AKP İl Başkanı ile Başkanımız karşılaştığı zaman insani boyutta el sıkışmıştır, bu bile çok farklı boyut olarak getirilmiştir. Kaybeden Çanakkale halkı olmaz, kaybeden AKP ve Bülent Turan zihniyeti olur.  Dolayısıyla CHP’ye kimse laf söylemesin” şeklinde konuştu.
“AKP’NİN ÇANAKKALE’DE OYU YÜZDE 18’DİR” 
Son zamanlarda AK Parti’nin agresif bir tutum içine girdiğini öne süren Güneşhan, “Kaos yaratmaya çalışıyorlar Bizi başka yerlerle, başka illerle karıştırıyorlar. Bu başka illerde geçerli olabilir, ama Çanakkale’de olmaz. AKP’nin Çanakkale’de oyu yüzde 18’dir. Oy oranı hızla düşmektedir, çünkü bu siyaset anlayışı doğru bir siyaset anlayışı değildir. Biz de seviyenin yükselmesi için onları daha doğru bir siyaset yapmaya davet ediyoruz. Öyle olursa Çanakkale kazanır. Çünkü biz hepimiz Çanakkale’nin iyiliği ve geleceği için çalışıyoruz. Yapıcı eleştiri ve kalite olursa hepimiz besleniriz, ama kavganın, kaosun ve çatışmanın olduğu bir yerde Çanakkale halkı kesinlikle yer almaz. Dolayısıyla zaten seçim sonuçları da bunu açık ve net bir şekilde göstermektedir. Biz birlik ve beraberlik içinde 2019 yılına dimdik ve beraberlik içinde gidiyoruz. AKP’deki bu telaş Türkiye’yi ve Çanakkale’yi yönetememe basiretsizliği içerisindeler. Yeni seçilmiş bir İl Başkanı istifaya zorlanıyor. İstanbul İl Başkanları, bakanlar, başbakanlar bir gecede görevden alınıyor. Artık maalesef AKP’de her şey iki kişinin dudağı arasında. Ama biz CHP olarak öncelikle sorumluluk alanımız olan Çanakkale’nin daha huzurlu, mutlu ve yaşam kalitesi yüksek bir kent olabilmesi için örgütlerimizle çalığı, 2019 yılında en az on ilçemizde belediye başkanlığımızı kazanacağız. Yine Merkez’de de ve Genel seçimlerde de açık ara birinci parti olacağız” dedi.              
Haber: Mine Tarım
 


Etiketler; #CHP #ÇANAKKALE
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.