Reklam

“Şahsi kanaatimdir diye bir yaklaşım olmaz”

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan katıldığı bir televizyon programında Bülent Arınç ile arasında yaşanan KHK polemiğine yönelik soruları yanıtladı.

553
“Şahsi kanaatimdir diye bir yaklaşım olmaz”

Arınç’ın   FETÖ operasyonları kapsamındaki kanun hükmündeki kararnameler için kullandığı ‘facia’ ifadesinin  başlı başına bir facia olduğunu vurgulayan Milletvekili Turan,  “Şahsi kanaatimdir diye bir yaklaşım olmaz. Şahsi kanaat, Parti kurullarında görevi olmayanların olabilir. Cumhurbaşkanının falanca kurul üyesi olarak şahsi kanaatinizi ekranda söylemezsiniz” dedi.
Arınç’ın istişare toplantısına katılması konusunu da değerlendiren Milletvekili Turan, “Arınç’ın yerinde olsam o toplantıya giremezdim. Net istifa ederdim.  Madem şahsi kanaatleri açıklama hakkımız var, bu da benim şahsi kanaatim” dedi.
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan katıldığı bir televizyon programında Bülent Arınç ile arasında yaşanan KHK polemiğine yönelik soruları yanıtladı.
“KHK MESELELERİNDE ‘FACİA’ İFADESİ KENDİ BAŞINA BİR FACİA YAKLAŞIMIDIR”
Turan “Ben ona cevap bile vermedim. Çünkü mesele Bülent Turan- Bülent Arınç kavgası meselesi değil.  Mesele, ben bu partinin Grup Başkan Vekiliyim ve bu partinin politikalarını en radikal şekilde savunmak benim görevim.  Benim Bakanım, Benim Cumhurbaşkanımın oluru ile kayım atamışsa buna sahip çıkmak durumundayım ben.  Kurullarda bunu tartışırız. Kurullarda varsa bununla ilgili fikrimiz paylaşırız. Ama ekrana çıkıp da kayım ile ilgili çok farklı bir şey söylerseniz, ben de buna cevap veririm. Bu cevaptan sonra da bir Grup Başkan Vekiline o üslupla cevap verilmez. O üslubu Sayın Arınç’ın müktesebatı yalanlıyor. Yani şunu demek istiyorum;  yaşı, adabı, bilgisi, tecrübesi, bilgisi, birikimi, yaşı, şu son dönemdeki Arınç’ı yalanlıyor. Yakışmadığını düşünüyorum. Üzülüyorum. Keşke böyle olmasa diye düşünüyorum.  Keşke 30-40 yıl önce milli görüş döneminde kasetleri dinlenen,  konferanslarda alkışlar alan Arınç’ın duruşu devam etseydi.  O zaman kendi ekibine karşı müfitti. Ama şimdi çok farklı bir süreç değerlendiriyor.  Umarım süreç normalleşir. Ben şunu doğru bulmuyorum. Yani Partimizin değişik kurullarında görev alan insanların kavga etmesini doğru bulmuyorum. Ama bir kez daha söylüyorum, bu Partinin ortak aklını, politikasını savunmak benim görevim. KHK’da da Kayyımda da  partimizin durduğu yer bizim de durduğumuz yerdir. Ne Arınç’ın karşısındayım ne de yanındayım. Ama şunu söyleyeceğim. Kim olursa olsun      babamın oğlu bile olsa, bu partiye yanlış yapan, Erdoğan’a yanlış yapan, bu ülkenin menfaatine yanlış yaptığına inandığım kim varsa dur diyeceğim. O gün söylemim neyse bugün de aynı yerdeyim. Kayyım meselesinde Terör örgütüne itisat iddiasından dolayı atamalar yapılmıştır. Doğru yapılmıştır. KHK Meselelerinde ‘Facia’ ifadesi kendi başına bir facia yaklaşımıdır ve doğru değildir.  120 binden fazla KHK’lı ihraç var. Bununla ilgili hatalı varsa bununla ilgili hem yargı, hem OHAL komisyonu gerekli adımlar atıyor. Ama siz, toplantılarda bunu anlatma imkanınız varken, ekranda bunları itham edercesine söylerseniz, bu doğru olmaz diye düşünüyorum” dedi.
“ŞAHSİ KANAAT TOPLANTILARDA İFADE EDİLİR TELEVİZYONLARDA DEĞİL
Sadece KHK’lar değil diğer alanlarda da şahsi fikirlerin beyan edildiği yerlerin televizyonlar değil, kurullar olduğunu ve Arınç’ın şahsi fikrini televizyonda açıklamasının doğru olmadığını belirten Bülent Turan “Şahsi kanaatidir diye bir yaklaşım olmaz. Şahsi kanaat, Parti kurullarında görevi olmayanların olabilir.  Gider bir Gazeteci olursunuz, eleştirir yazarsınız, seminer verip eleştirirsiniz. Ama ben Grup Başkan Vekili olarak, siz Cumhurbaşkanının falanca kurul üyesi olarak şahsi kanaatini ekranda söylemezsiniz.  Baş başa ‘Ey Cumhurbaşkanım KHK’nın şu yanlışları vardır’ dersiniz ve değerlendirirsiniz. Danıştay Pompacı olmuş. Kimse bu danıştay bunu gider OHAL komisyonunda ricada bulunursunuz belgesine birlikte bakarsınız.  Varsa yanlış revize edersiniz ki vardır bir sürü insan geri dönen.  Ama bir kurul üyeliği varken, siyasi görevi varken, bir insanın ekranda şahsi kanaatini açıklamasını doğru bulmuyorum. Bu ne demek biliyor musun? Bizim 5 Grup Başkan Vekilimiz var,  300 Vekilimiz var,  İl Başkanlarımız var, herkes şahsi fikrini açıklasın o zaman.  Partinin kıymeti kalır mı o zaman.  Meclise kanun geliyor. Ben  kanunun geçmesi için görevli insanım. Vekilleri motive etmekle görevli insanım.  Bu Grup Başkan Vekilliği döneminde, beğenmediğim kanun olduğunda, televizyona çıkıp   ‘ benim şahsi kanaatim, böyle bir kanun doğru değil. Ama destek oluyorum’ böyle bir mantık olabilir mi? Şahsi kanaat toplantılarda ifade edilir Televizyonlarda değil. Benim de kanunlara eleştirilerim var. Her kanunu biz dört dörtlük düşünmüyoruz ki. Ama bir kez daha söylüyorum, Grup Başkan Vekilliğimi ben Mecliste kullanırım Televizyonda da şahsi kanaatimi açıklarım. Bu doğru değil” dedi.
“BIRAK KURUL ÜYELİĞİNİ, GEL TELEVİZYONDA TARTIŞ”
Turan “Bülent Arınç da kurul üyesi olarak kurullarda bunu söylemeye hakkı var, eleştirsin, zannediyor musunuz ki AK Parti tek tip insanlardan oluşuyor? Tabi ki farklı düşüncelerden oluşuyor. Bunu tartışacağız ama bunu kurulda yapacağız.  Bırak Kurul Üyeliğini, gel televizyonda tartış. Bırak kurul üyeliğini gel gazetede yaz, seminerde konuş. Buna lafım yok. Ama siz KHK ile ilgili ‘Fecidir’ derseniz, bunu kabul eden Erdoğan’a ‘Feci’ demiş olursunuz. Bu doğru bir yaklaşım olmaz” dedi.
“ŞEHİDİN EVİNDE NASIL YANSIMA YAPACAĞINI DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”
Turan, açıklamaların şehit yakınları ve gazileri yaraladığını belirterek “Olayın iki tarafı var. Birisi siyasi adap tarafı yani kurul üyelerinin sorumluluğu, yükümlülüğü vs. bir de bu siyasal yaşamın toplumsal yansıması var.  Siz KHK’ya, yani Terörle, Fetö ile mücadele etmekteki önemli  bir araca ‘Facia’ derseniz 250’den fazla şehidimize, 2 Binden fazla gazimizin ailesine haksızlık yapmış olursunuz.  Ben KHK’ların tümü süperdir demem, diyemem. Çünkü bu haksızlık olur” dedi
“ARINÇ’IN YERİNDE OLSAM O TOPLANTIYA GİREMEZDİM NET”
İstişare Kurulunun açıklamasını da değerlendiren Turan “Ben İstişare Toplantısından sonra yayınlanan yazıyı okurken Sayın Arınç’ın ve bizim de ders alacağımız ifadeler vardı. Sayın Erdoğan’la yani kurul Başkanı ile FETÖ ile mücadelesindeki tavrı ile bir kez daha gurur duyduk. O yüzden çok kıymetli bir açıklamaydı. Ama keşke o tartışmalardan sonra bu toplantı olmasaydı. Keşke tartışmalar olmadan bunlar o toplantıda konuşulsaydı. Çok daha kıymetli olurdu” dedi. Bülent Arınç’ın  istişare toplantısından alması gereken mesajın ne olduğu da sorulan Bülent Turan’a “Haddime değil. Ama  Ben Arınç’ın yerinde olsam o toplantıya giremezdim net. O açıklamalardan sonra  o toplantıya giremezdim. Net istifa ederdim.  Madem şahsi kanaatleri açıklama hakkımız var, bu da benim şahsi kanaatim. Şahsi açıklamamı söylüyorum. Arınç yerinde ben olsaydım, o açıklamalardan sonra, sayın Erdoğan’ın esefle karşılamasından sonra, o toplantıya giremezdim” dedi.
Altuğ Acer
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.